Strona główna Starożytność Wycieczka po starożytnej Grecji

Wycieczka po starożytnej Grecji

0
Wycieczka po starożytnej Grecji

Grecja – każdy wie, gdzie leży, pewnie też wielu z nas miało okazję spędzić tam choć kilka dni. To szereg wysepek rozbitych po morzu, w południowej części półwyspu bałkańskiego. Zasiedlenie tamtych terenów datuje się już na 3000 lat przed nasza erą. Osobami, które dały życie tamtejszym terenom byli głównie mieszkańcy dzisiejszej Azji. Pierwsi imigranci stworzyli podwaliny starożytnej kultury greckiej. Ogół zwyczajów, wierzeń, tradycji, jakie z sobą przywieźli i pielęgnowali na terenie dzisiejszej Grecji nazywana jest kulturą minojską. W późniejszym okresie powstała także kultura mykeńska.

Sporo by pisać o tym jak kształtowała się starożytna Grecja. To bardzo bogata historia, która zapisała się na kartach wydarzeniami wzniosłymi i mniej wzniosłymi. To, co najbardziej interesuje nas wszystkich, to jaki starożytna Grecja ma na dzisiejszą Europę, co z niej czerpiemy.

Oczywiście starożytna Grecja, to bardzo bogata kultura. Obecność człowieka na jej terenach datuje się na 18000 lat przed naszą erą. Oczywiście wszystko, czym mogli parać się ówcześni ludzie przybywający na tereny Grecji, czerpali z kultury wschodu, a więc z kultury Mezopotamii. Mimo wszystko jednak, ówcześni Grecy nie dali przytłoczyć się jej silnemu wpływowi i zaczęli tworzyć swoja własną kulturę. Najlepszym przykładem tego jest stworzenie panteonu swoich własnych bóstw, które czczono poprzez chociażby budowanie im świątyń.

Z czasem ówcześni Grecy, czerpiąc oczywiście ze wschodu, stworzyli także własne pismo – język linearny typu A oraz język linearny typu B. Ten pierwszy do dzisiaj nie został rozszyfrowany przez naukowców, z drugim poradzono sobie w stu procentach.

Z całą pewnością, starożytna Grecja ma w swoje historii przynajmniej jeden, bardzo ciekawy okres. To określane potocznie „wiekami ciemnymi” około trzysta lat, z których nie zachowało się prawie nic. Czasy te przypadają, zdaniem archeologów, na lata 1100 – 800 przed naszą erą. Ta historyczna cisza wiąże się prawdopodobnie z licznymi migracjami, które powodowane były wojnami wewnętrznymi. Ludzie zmieniali swoje osady przenosząc się po kilkaset kilometrów. Wtedy miało dojść chociażby do zasiedlenia Cypru. Wtedy też następowała swego rodzaju rewolucja kulturowa – dotychczasowe zjawiska, takie jak chociażby upadek pisanego języka czy zniszczenie wielu zabytków materialnych.

Z dzisiejszego punktu widzenia, starożytna Grecja jest dla nas ciekawa pod względem badania historii jej ekonomii. Jak się okazuje, jest ona od wieków (już tych starożytnych) targana kryzysami ekonomicznymi. Do pierwszego, poważnego udokumentowanego doszło w Atenach na początku VI wieku przed naszą erą. Co ciekawe, ów kryzys spowodował zadłużenie najbiedniejszych mieszkańców, poddanie ich w niewolę oraz odebranie im zgromadzonych ziem na poczet miasta.

Z dzisiejszego punktu widzenia, starożytna Grecja ważna jest także jako zalążek współczesnych zasad demokracji. To właśnie tam wymyślono, że lud – mieszkańcy powinni sami decydować o swoich losach poprzez udział w powszechnych wyborach oraz włączanie się do życia publicznego.