Strona główna Starożytność Wielkie piękne grobowce

Wielkie piękne grobowce

0
Wielkie piękne grobowce

Okres wakacji to idealny czas do tego, aby odwiedzić miejsca znane nam chociażby z kart historii i na żywo zobaczyć chociażby starożytną architekturę. Jak pokazują aktualne doniesienia prasowe, czasu zostaje coraz mniej, gdyż to właśnie cenne zabytki stają się coraz częściej celem ataków terrorystów i porachunków wojennych. Z pewnością tym, co warto zobaczyć z tamtych czasów, to egipskie piramidy, do których dostęp na szczęście jeszcze turystom pozostał.

Czym z założenie były egipskie piramidy i kiedy powstały te najbardziej okazałe? Otóż powstanie tych pierwszych piramid datuje się na około trzech tysięcy lat przed Chrystusem. Z założenia miały być grobowcami faraonów, więc najważniejszych osób w państwie egipskim. Niejednokrotnie służyły także jako podwaliny świątyń dla czczonych wtedy bogów. Piramidy były budowane przez niewolników, których stanowili właściwie wszyscy mieszkańcy starożytnego Egiptu, którzy nie należeli do rodziny faraona, choć należy tutaj wspomnieć także o najnowszej tezie sugerowanej przez historyków – że piramidy budowane były przez robotników zatrudnianych i opłacanych przez faraona.

Piramidy każdemu z nas kojarzą się ze stożkami o podstawie kwadratu. Pierwsze egipskie piramidy budowane były z wykorzystaniem tak zwanej techniki schodkowej. Polegało to, jak nietrudno sobie wyobrazić na tym, że stawiano kolejne kamienne stopnie jeden na drugim. Najsłynniejszą zachowaną do dzisiaj piramidą typu schodkowego jest piramida Dżesera. Z czasem, piramidy schodkowe zastąpiono tak zwanymi piramidami łamanymi.

Do największych i najwspanialszych zachowanych do dzisiaj piramid z pewnością należą te usytuowane w egipskiej Gizie. To kompleks, na który składają się: Piramida Cheopsa (o podstawie boku 227 metrów i wysokości 147 metrów), Piramida Chefrena (138 metrów wysokości) oraz Piramida Mykerinosa o wysokości 62 metrów. Jak się jednak okazuje, egipskie piramidy budzą zachwyt nie tylko swoją stroną zewnętrzną. To co zachwyca znacznie bardziej – pod względem artystycznym, to ich wnętrza. Do najokazalszych zalicza się wnętrze Piramidy Mykerinosa. Ściany wykładane są najdroższymi surowcami – bazaltem, alabastrem, granitem. Co ciekawe, od wejścia do grobowca rozchodzą się korytarze, które prowadzą do Nilu, obok samego grobowca mają znajdować się pomieszczenia, w których składowano barki.

Historia, architektura pokazują jasno, że egipskie piramidy to nie jedyne które powstawały na świecie. Te najbardziej zbliżone wyglądem do piramid egipskich powstawały także na terenach Ameryki Południowej. Innem nieco mniejsze powstały nawet w Polsce. U nas jest kilka miejscowości, w których zobaczyć można piramidy. Największa z nich – mierząca 30 metrów wysokości została wzniesiona na jednym z Krynickich wzgórz, na południu Polski. Jak podaja źródła historyczne, jest grobowcem chełmskiego podkomorzego – Pawła Orzechowskiego.

Jak widać, nie w samym Egipcie budowano piramidy. Wszystkich miłośników ich formy, przeznaczenia, wszystkich badaczy historycznych i poszukiwaczy piramid zaprosić możemy także na Teneryfę, do afrykańskiego Sudanu, do Bośni lub do samych Andów.