Strona główna Nowożytność Młodzież o historii wie coraz mniej.

Młodzież o historii wie coraz mniej.

0
Młodzież o historii wie coraz mniej.

W dzisiejszych czasach można zaobserwować bardzo niepokojące zjawisko wśród polskiej młodzieży szkolnej. Nie do końca wiadomo z czego to wynika, ale młodzi ludzie coraz mniej czasu poświęcają na naukę, coraz mniej lubią w ogóle chodzić do szkoły i co równie ważne, coraz mniej wiedzą o historii. Trudno powiedzieć z czego to wynika, można się tylko domyślać i próbować snuć różne teorie na ten temat. Ale bardzo poważnym problemem jest to, że nawet historia polski jest coraz bardziej obca młodzieży. Nie wspominając już nawet o historii świata. Konia z rzędem temu, kto pośród szkolnej młodzieży wie, co to było Imperium Osmańskie. To oczywiście jedno z trudniejszych pytań związanych z historią, ale gdybyśmy zapytali dzisiaj młodzież o Powstanie Warszawskie to też byłoby ciężko o dobrą i choćby trochę wyczerpującą temat odpowiedź.

Coraz mniejsze zainteresowanie nauką historii może być spowodowane również tym, że w szkołach jest jej coraz mniej. Drastycznie zmniejszono liczbę godzin z historii w szkołach średnich, tym samym deprecjonując jej znaczenie w szkolnej edukacji. Dlatego na takie pojęcia jak Imperium Osmańskie brakuje nauczycielom już czasu. Starają się więc skoncentrować na nauczaniu historii Polski, co z ich punktu widzenia jest oczywiście słusznie najważniejsze. Ale historia Polski to jest coś, co uczniowie powinni sami chętnie zgłębiać. Warto więc próbować zainteresować uczniów tematami egzotycznymi, a wspaniałe i potężne Imperium Osmańskie to doskonały przykład tego, jak ciekawa potrafi być historia takiego kraju, jak dzisiejsza Turcja.

Coraz mniejsze zainteresowanie historią może wynikać też z tego, że młodzież ma coraz więcej innych zajęć, które z pozoru są o wiele ciekawsze, aniżeli nauka. Dzisiejszy mobilny świat i era komputerów powoduje, że młodzież woli spędzać czas w Internecie. Ale przecież właśnie Internet to kopalnia wiedzy z każdego przedmiotu, również z historii. Dlaczego więc zamiast kolejnej gry nie włączyć historycznej encyklopedii i nie wpisać do wyszukiwarki takich fraz jak Imperium Osmańskie, odkrycia geograficzne, rewolucje, powstania i tym podobne hasła. Na pewno można połączyć w ten sposób przyjemne z pożytecznym i zarówno bawić się w Internecie jak i poznawać świat. To też zadanie dla rodziców – pomóc swoim pociechom odkryć piękny świat historii i historię pięknego świata.

Na koniec wyjaśnimy, dlaczego właśnie Imperium Osmańskie wybraliśmy, jako przykład w tym artykule. Dlatego, że jest to przykład, jak wielką potęgę może stworzyć jedna dynastia władców – w tym wypadku Osmanów. Potęgę, która trwała przez prawie sześć wieków i która miała ogromny wpływ na granice dzisiejszej Turcji – do której przecież tak często wybieramy się na wakacje. Dlatego właśnie proponujemy rodzicom metodę na zachęcenie dzieci do nauki historii świata. Zabierzcie swoje pociechy na wakacje do którejś z części Turcji i przy okazji pokażcie im na własne oczy, jak wielką potęgą było właśnie Imperium Osmańskie i jak wiele po tym Imperium zostało na terenach dzisiejszej Turcji.