Strona główna Nowożytność Odkrycia, które zmieniły świat.

Odkrycia, które zmieniły świat.

0
Odkrycia, które zmieniły świat.

Dzisiejszy świat na mapie prezentuje się bardzo okazale. Kilka ogromnych kontynentów i państwa na nich się znajdujące wypełniają szczelnie każdy kawałek mapy świata czy atlasu. Dzisiejsze możliwości technologiczne sprawiają, że nie ma już możliwości, żeby odkryć jeszcze jakiś Nowy Świat. No chyba, że w kosmosie, co cały czas się dzieje. No właśnie, dzisiaj poszukujemy nowych miejsc przyjaznych ludziom w kosmosie, ale jeszcze w piętnastym wieku naszej ery ludzie żyjący i zamieszkujący Europę myśleli, że jest to jedyny kontynent, który może istnieć na świecie. Dlatego ogromne zdziwienie wśród ludzi nastąpiło wówczas, kiedy Krzysztof Kolumb jako pierwszy odkrył istnienie Ameryki. Określano ją wówczas nazwą Nowy Świat, bo trudno było nazwać inaczej coś, co wtedy właśnie nowym światem było.

Już sama Europa wydawał się być tak rozległym i ogromnym terenem, że odkrywcy i podróżnicy mogli jedynie marzyć o odkryciu jakiegoś nowego terytorium. Ale dzisiaj jest podobnie, tylko, że nowe terytoria możemy odnaleźć w Kosmosie. Gdybyśmy odkryli planetę, którą można by było kolonizować to pewnie też dla Nas – ludzi na ziemi – byłby to zupełnie nowy świat. Nie wątpliwie jednak dokładnie tak samo było jeszcze na początku piętnastego wieku. Pewnie wszyscy już wtedy właśnie przypuszczali, że poza Europą istnieją jeszcze jakieś inne lądy, na których również żyją ludzie. I kiedy Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę właśnie żeglując, zmienił się zupełnie bieg historii. Nowy Świat miał znaczenie nie tylko dla powiększenia mapy świata ale również dla rozwoju wszystkich dziedzin ówczesnego życia ludzkiego. W czasach Wielkich Odkryć Geograficznych odkryto jeszcze kilka innych ziem, które również miały wielkie znaczenie dla rozwoju ludzkości.

Wszelkie te odkrycia geograficzne zmieniły świat i bieg całej historii. Nowy Świat, podobnie jak i inne odkryte lądy, zaczęto od razu kolonizować. Prym wiodły w tym Hiszpania i Portugalia, ale potem do walki o kolonie włączyła się również Francja i Anglia. Nie wdając się w historyczne szczegóły warto jeszcze raz podkreślić, jak wielkie znaczenie miał przełom piętnastego i szesnastego wieku dla dzisiejszego świata. Widać to wybierając się do Afryki. W państwach afrykańskich, które właśnie były mocno kolonizowane przez Francuzów większość mieszkańców bez problemu posługuje się tymi językami. Z kolei znowu kraje Ameryki Południowej, czyli właśnie odkryty Nowy Świat to kolonie hiszpańsko i portugalsko językowe. Te wszystkie odkrycia geograficzne przełożyły się też na to, jak wygląda dzisiaj światowa gospodarka i jak wyglądają dzisiaj szlaki wymiany handlowej. Rozwój handlu z nowo odkrytymi lądami nastąpił właśnie przy okazji ich kolonizacji.

Nie tylko geograficzne odkrycia zmieniły oblicze dzisiejszego świata. Zmieniły je również odkrycia technologiczne, które tak naprawdę musiały iść w parze właśnie z tymi geograficznymi. Przecież nie byłoby możliwe tak masowe przemieszczanie się ludzi w dwudziestym wieku, gdyby nie wynaleziono pociągów i oczywiście samolotów. To wszystko składa się na piękną historię świata, o której dzisiaj z przyjemnością można się uczyć w szkołach. Warto też oglądać programy poświęcone historii, gdzie wszystko jest pięknie zobrazowane. Przyjrzenie się odkryciom geograficznym i technologicznym na pewno zmieni spojrzenie na świat nie jednego człowieka.