Strona główna Nowożytność Oświecenie zmieniło spojrzenie ludzi na świat.

Oświecenie zmieniło spojrzenie ludzi na świat.

0
Oświecenie zmieniło spojrzenie ludzi na świat.

W historii świata można znaleźć szczególne wydarzenia, które na zawsze zmieniły świat, a jeśli nie cały świat to spojrzenie ludzi na to, co ich otacza. Na pewno pod względem kulturowym i pod względem podejścia do sztuki świat zmieniał się wraz z kolejnymi epokami czy nurtami kulturalnymi. Możemy wyróżnić kilka takich najważniejszych nurtów kulturowych, które wprowadziły wiele zmian w sztuce, architekturze czy pojmowaniu przez ludzi otaczającego świata. Barok, Oświecenie, romantyzm – to jedne z ważniejszych pojęć. Szczególnie istotne jednak było to co wpłynęło na to, że ludzie docenili wartość rozumu i co za tym idzie drogi pojmowania wielu codziennych kwestii. Takim właśnie historycznym przełomem było wspomniane już Oświecenie, które jak sama nazwa wskazuje pomogło w oświeceniu ludzi, a co za tym idzie podniesieniu potrzeby zdobywania wiedzy. Nastąpiła wówczas bardzo szybka sekularyzacja Państw oświecenia oraz, co bardzo istotne i ważne dla dzisiejszego świata – zaczęło się mówić o prawach człowieka.

Swoje akcenty albo raczej swoje miejsce Oświecenie miało również w historii Polski. Największym osiągnięciem tego nurtu w polskiej kulturze było oczywiście powstanie Konstytucji 3 Maja. Z kolei przodownikiem, jakiego Oświecenie miało w Polsce był oczywiście Hugo Kołłątaj. Trudno jednak porównywać obecność tego „wieku rozumu” w Polsce do tego samego nurtu w innych europejskich krajach.

Na pewno warto jest docenić zmiany, jakie nastąpiły właśnie w okresie oświecenia. Możemy mówić szczególnie o wzroście znaczenia filozofii i filozofów, o idei liberalizmu i polityce Stanów Zjednoczonych, o rewolucji przemysłowej w Anglii, która była właśnie następstwem tego „mądrego” okresu, jakim było Oświecenie. Okres trwał przez prawie dwa wieki, zahaczając jednak swoimi wpływami czasy od końca siedemnastego wieku do początków wieku dziewiętnastego.

Tym, którzy chcieliby poznać okres oświecenia znacznie bliżej polecamy szczególnie lekturę książek historycznych, opowiadających o tych szczególnie ważnych czasach. Warto porównać nurt, jakim było Oświecenie z innymi nurtami kultury i sztuki. Gołym okiem można dostrzec różnicę w myśleniu ludzi i podejściu do życia, jakie przyniósł za sobą okres oświecenia. Kult mądrości i rozumu sprawił, że ludzie zaczęli o wiele lepiej rozwijać współczesną gospodarkę, lepiej funkcjonować w otaczającym ich społeczeństwie, a także lepiej pojmować prawa człowieka. Ustroje polityczne wielu Państw, zmiany w tych ustrojach a także rewolucje – to wszystko spowodowane było właśnie nowym myśleniem ludzi okresu oświecenia. Wiele zmieniło się na lepsze w traktowaniu obywateli. Poprawiła się produkcja w manufakturach i zakładach ponieważ ludzi zaczęto wspomagać pracą maszyn i nowoczesnych linii produkcyjnych. Ale ludzie zaczęli się też o wiele bardziej zastanawiać nad sensem swojego istnienia. Dzisiaj z całą pewnością możemy powiedzieć, że wiele zawdzięczamy temu szczególnemu okresowi w Naszej historii. Być może nawet to, że mamy demokrację a ludzie mają swoje prawa, których musi przestrzegać zarówno Państwo jak i współobywatele.