Strona główna Średniowiecze Historia – jedni lubią inni wolą omijać.

Historia – jedni lubią inni wolą omijać.

0
Historia – jedni lubią inni wolą omijać.

Każdy uczeń szkoły podstawowej i średniej ma swoje ulubione przedmioty. Jedni lubią bardziej naukę przedmiotów ścisłych, inni z kolei wolą naukę przedmiotów powszechnie uznawanych za humanistyczne. Ścisłe to oczywiście te, w których należy coś policzyć, posługiwać się wzorami, wszystko trzeba zrozumieć, ale i wiele trzeba ćwiczyć, żeby posługiwać się bez problemu matematyką czy fizyką bądź chemią. Przedmioty humanistyczne, według nazwy, to te związane z ludźmi i ich historią, które o czymś opowiadają. Takimi przedmiotami są na przykład język polski czy historia. I to właśnie historii chcielibyśmy poświęcić ten tekst, ponieważ jedni ją bardzo lubią inni wolą omijać szerokim łukiem. Historia wydaje się być przedmiotem prostym i lekkim, ale to niestety tylko pozory. O ile łatwo nauczyć się czym jest Gotyk czy renesans, o tyle zapamiętać setki różnych dat może już stanowić większy problem.

Dlatego właśnie uczniowie, o zdolnościach humanistycznych, wolą jednak poznawać jedną z najważniejszych epok kulturalnych, jaką z pewnością był Gotyk aniżeli analizować wykresy i uczyć się wzorów matematycznych. Historia tylko na pozór jest łatwym do nauki przedmiotem. Wie o tym każdy, kto się w niej lubuje. Nie mniej jednak jej poznawanie daje ogromną ilość satysfakcji. Poznawanie historii to nic innego jak poznawanie świata, nabywanie wiedzy o tym, jak to się stało, że dzisiaj świat wygląda tak jak wygląda. Nawet to, jaki wpływ na dzisiejszą sztukę i kulturę miał Gotyk potrafi być szalenie intrygujące i ciekawe. Bo przecież to właśnie w tej epoce zmieniła się cała światowa architektura i plastyka, a nowoczesne spojrzenie na wznoszenie budowli przetrwało w architekturze do dziś, oczywiście tam, gdzie możemy podziwiać budowlę wznoszone właśnie w tej epoce. Nie mniej jednak Gotyk to tylko maleńka część historii. Bo przedmiot ten, jako nauka, obejmuje swoim zasięgiem tak ogromny zakres czasu, że nauczenie się wszystkiego na pamięć graniczy z cudem.

A jednak uczniowie szkół średnich, którzy lubią historię bardzo chętnie się jej uczą. Nawet zapamiętanie setek dat nie stanowi dla nich problemów. Oczywiście do dziewiętnastego wieku daty w historii opisywane są przeważnie w latach, bez dokładnych miesięcy i dni. Można więc szybko zapamiętać, że wspominany już Gotyk pojawił się we Francji przed połową dwunastego wieku. Oczywiście bardzo szybko rozprzestrzenił się na większość Europy docierając również do polski. I to jest właśnie piękno historii, że o tak ważnych epokach jak Gotyk miłośnicy historii mogą opowiadać godzinami. Historia to jednak też czasy nowoczesne. Wojny Światowe i powstania potrafią nie jednego sympatyka tego przedmiotu przyprawić o ból głowy, kiedy trzeba się nauczyć dokładnych dat wraz z dniem i miesiącem. To potrafi być trudne , dlatego historia nie jest dla każdego.

W przeciwieństwie do przedmiotów ścisłych w historii trzeba wszystko zapamiętać. Nie da się nauczyć jej przez praktykę, tak jak matematyki. Dlatego właśnie niektórzy ją uwielbiają, a niektórzy jej po prostu nie lubią. I chociaż nie można nie lubić historii samej w sobie to oczywiście można nie przepadać za uczeniem się jej. Warto jednak poznać przynajmniej tą jej część, która wiąże się z kraje, w którym mieszkamy i żyjemy na co dzień.