Strona główna Średniowiecze Marco Polo – wielki podróżnik

Marco Polo – wielki podróżnik

0
Marco Polo – wielki podróżnik

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak ciekawe życie muszą mieć podróżnicy? W końcu co jakiś czas zmieniają oni lokalizację, a co za tym idzie poznają nowe osoby i nową kulturą. To naprawdę musi być ekscytujące! Jednym z największych podróżników historycznych był bez wątpienia Marco Polo. Co prawda niektórzy do dzisiaj mają wątpliwości, co do wojaży odbytych przez tę osobę, ale niewątpliwie warto zapoznać się z krótkim rysem jego życiorysu.

Marco Polo urodził się 15 września w Wenecji, choć inne źródła podają też Korculię (miasto aktualnie znajdujące się na terenie dzisiejszej Chorwacji). Podróżnik ten zasłynął przede wszystkim tym, że wraz z ojcem i stryjem jako jedni z pierwszych przedstawicieli świata zachodniego dotarli do Państwa Środka. To właśnie ojciec i stryjek Marco przetarli szlaki i sprawili, że wizyta w tamtych rejonach przestała być już tylko i wyłącznie sennym marzeniem.

Jego ojciec miał na imię Niccolo, a stryj Matteo. Panowie wspólnie już w latach 1260-1269 zapuszczali się w tamte azjatyckie tereny. Byli to kupcy podróżujący w celach handlowych. Widzieli w tym niezły biznes i nawet teraz trudno się temu dziwić. Ich podróż przebiegała następująco. Najpierw panowie z Konstantynopola dotarli do Wołgi (przez Krym). Następnie przez Bucharę, Samarkandę i Tien-Szan zawitali do południowej Dżungarii. W końcu przybyli do Chanbałyku (Pekin). Niccolo i Matteo zostali tam znakomicie ugoszczeni przez chana Kubilaja i wrócili do siebie – do Wenecji – pełni optymizmu przed kolejnymi eskapadami.

Tutaj do akcji na poważnie wkracza Marco Polo. W 1271 roku wraz z ojcem i stryjem po raz kolejny postanowili odwiedzić Chiny. Poza celami handlowymi mieli zamiar pełnić też rolę pośrednika pomiędzy papieżem Grzegorzem X, a wielkim chanem Mongołów. Ciężko w to uwierzyć, ale ta podróż zakończyła się dopiero po … 24 latach! Marco Polo na pewno nie narzekał na brak atrakcji. Udało mu się zobaczyć takie miejsca, jak Azja Mniejsza, Persja, Afganistan czy Pamir. Potem panowie Polowie zawitali do Kaszgarii. Następnie poprzez Jedwabny Szlak znaleźli się w północnych Chinach. Zwiedzili też Karakorum oraz Gobi, aż w końcu w 1275 roku osiągnęli Chanbałyk (czyli Pekin). W tym państwie Marco Polo wraz ze swoimi najbliższymi żyli aż 17 lat. Panowie zajmowali się tam naprawdę różnymi rzeczami. Marco Polo miał szczególne względy u Kubilaja, dlatego piastował nawet funkcję zarządcy miasta Yangzhou. Polowie w drogę powrotną udali się dopiero w 1292 roku. Trzy lata później dotarli do Wenecji po drodze mając możliwość poznawania kolejnych nowych zakątków świata.

W 1298 roku Marco Polo trafił do niewoli wskutek pojmania go przez Genueńczyków w potyczce morskiej. W więzieniu opowiedział historię swoich podróży niejakiemu Rusticellowi z Pizy. Niektórzy byli zachwyceni skalą przeżyć i zasłyszanymi informacjami. Inni zaś – jak to w życiu bywa – całkowicie mu nie uwierzyli. Przez setki lat wspomnienia Marco Polo były jednak istotnym kompendium wiedzy na temat życia w krajach azjatyckich. Podróżnik ten zmarł dokładnie 8 stycznia 1324 roku w Wenecji.