Znane królowe

0
Znane królowe

Elizabeth1EnglandHistoria zawsze przypomina nam o wybitnych czy sławnych postaciach i porównuje do obecnie żyjących. Wiele z tych postaci to kobiety, które osiągnęły bardzo wiele w swoich czasach.

Co ważne wiele znanych nam kobiet były Polkami.

Wśród znanych królowych można wymienić córkę Władysława Łokietka, czyli Elżbietę Łokietkównę, która poślubiła króla Węgier Karola Roberta. Było to szczęśliwe małżeństwo, dzięki któremu królowa weszła w świat polityki przy swoim mężu, a po jego śmierci u boku syna. Dzięki temu została jedną z najpotężniejszych osób w Europie swoich czasów.

Znana była także córka Mieszka i Dobrawy, Świętosława, która pod imieniem Sygryda była żoną Eryka Zwycięskiego w Szwecji, a następnie Swena Widłobrodego w Danii.

Ważną rolę spełniła również Cymbarka, czyli córka siostry Jagiełły. Została ona żoną Ernesta Żelaznego tym samym początkując ernestyńską linię dynastyczną Habsburgów rodząc dziewięcioro dzieci.

Warto także wspomnieć o tak znanych kobietach jak Elżbieta Pomorska(żona cesarza Karola Luksemburskiego), Maria Leszczyńskiej(jedyna Polka na tronie francuskim), córka króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego i inne.

Wszyscy słyszeli także o żonach Henryka VIII, czyli Katarzyna Aragońska, Anna Boleyn, Jane Seymur, Anna z Kleve, Katarzyna Howard oraz Katarzyna Parr. Żony Henryka VIII zostały uwiecznione na kartach niejednej książki, w serialach i filmach. Należy także wspomnieć o Marii I Tudor(Bloody Mary), która próbowała przywrócić katolicyzm w Anglii. Jednakże najbardziej znaną królową angielską była Elżbieta I Tudor(córka Anny Boleyn), która nigdy nie wyszła za mąż, dlatego też określana jako Królowa-Dziewica.

Od zawsze wiemy, że królowa Jadwiga była piękna, wykształcona i przyrzeczona Wilhelmowi Habsburgowi, a poślubiła Władysława Jagiełłę(poganina, starszego o 20. lat. Jadwiga udzielała się politycznie, kulturalnie i dobroczynnie. Królowa otaczała opieką liczne szpitale, uczelnie. Co najciekawsze Jadwiga obecnie jest patronką Polaków jak i Litwinów.

Znana ze względu na długi okres panowania była królowa Wiktoria, która była królową Anglii i Irlandii przez 63 lata.

Bardzo popularną królową była Elżbieta Bawarska, czyli Sisi. Uwielbiała podróże, ingerowała w politykę cesarstwa dotyczącą Węgier, zachwycała urodą. Znana była także ze swej dobroci i wrażliwości. Niestety dziś jest symbolem nieudanego małżeństwa, życia niecszczęśliwego i niedopasowanego do sztywnych ram otoczenia.

Nie można również zapomnieć o najmożniejszej i najbardziej wpływowej kobiecie średniowiecznej Europy, czyli Eleonorze Akwitańskiej, która była Królową Anglii i Francji. Była uczestniczką drugiej krucjaty, była bardzo dobrze wykształcona(znała łacinę, potrafiła czytać). Warto również wspomnieć o Katarzynie Medycejskiej, którą obarcza się odpowiedzialnością za rzeź w noc św. Bartłomieja. Była żoną króla Francji Henryka II Walezjusza, a po jego śmierci onewywierała wpływ na działania synów. Była także znana jako obrończyni Nostradamusa, który przewidział śmierć jej męża i dzieci. Sławną, lecz niepopularną królową była Maria Teresa Habsburg, czyli żona LudwikaXVI. Pomimo spędzania czasu na modlitwie i pielgrzymowaniu, królowa miała słabość, czyli grę w karty, gdzie często przegrywała spore sumy pieniędzy. Uwielbiała picie gorącej czekolady co rozpowszechniła wśród zamożniejszych warstw.

Mroczną sławą okryła się księżna Elżbieta Batory. Była znana ze swej urody oraz inteligencji. Była przekonana, że ludzka krew przedłuża młodość i dlatego też torturowała swoich poddanych.