Strona główna Historia najnowsza Od zera do milionera, czyli robienie biznesu w okresie politycznych przemian

Od zera do milionera, czyli robienie biznesu w okresie politycznych przemian

0
Od zera do milionera, czyli robienie biznesu w okresie politycznych przemian

money-case-163495_1280Pewnie większość z Nas, oglądając kolejne rankingi najbogatszych Polaków zastanawiają się, jak oni to zrobili? Jak udało się im osiągnąć taki ogromny sukces i zarobić takie ogromne pieniądze. Jak to możliwe, że dzisiaj miliarderów jest tak wielu? Ale czy kiedy patrzycie na tych rekinów biznesu nie zastanawia Was jak to możliwe, że zdecydowana większość to ludzie w wieku około pięćdziesięciu lat? Dokładnie, zdecydowana większość najbogatszych Polaków to właśnie pięćdziesięciolatkowie. O ile oczywiście nie mówimy o dzieciach najbogatszych miliarderów, których też można za takowych uznać. Zbliżony do siebie wiek najbogatszych Polaków wynika z jednej prostej przyczyny. Zdecydowana większość z nich swoje pieniądze zaczęła zarabiać w okresie politycznych przemian pod koniec lat osiemdziesiątych. To był po prostu złoty czas w historii Polski na rozpoczęcie robienia zawrotnych karier i największych biznesów. Wszystko dzięki temu, że kończył się u Nas komunizm.

Komunizm to smutny czas, w którym gospodarka na sowiecki wzór podporządkowana była polityce i polityką. Większość przedsiębiorstw było po prostu Państwowych. W sklepach na półkach hulał wiatr i była jedna wielka pustka. Każdy miał pieniądze, ale nie za bardzo mógł za nie cokolwiek kupić. Dodatkowo nie było u Nas praktycznie niczego, co byłoby w jakikolwiek sposób związane z zachodnią kulturą. Takie rzeczy i towary luksusowe można było kupować w Peweksach i to za dolary a nie za złotówki. Tak więc co wystarczyło zrobić, kiedy nagle komunizm przeszedł do historii a wszyscy mogli zacząć działać, jako prywatne przedsiębiorstwa? Wystarczyło mieć wtedy głowę na karku.

W roku 1989 skończył się w Polsce komunizm, a zaczął ustrój demokratyczny, dzięki czemu zrobiliśmy ogromny krok w stronę zachodniej Europy. Europy do której zaczęliśmy mieć dostęp i która bardzo mocno się nam spodobała. Wtedy właśnie wystarczyło zaryzykować i praktycznie każdemu to ryzyko się opłaciło. Wtedy właśnie wymyślenie czegoś, czego w Polsce jeszcze nie było nie stanowiło żadnego problemu. Cokolwiek by to nie było to w większości przypadków tego właśnie u Nas nie było. Poza tym, zaczął się okres zmian właśnie w gospodarce. Postawiono na ułatwienia w sektorze prywatnym i chwilę po obaleniu komunizmu każdy, kto tylko chciał, mógł otworzyć własną firmę i działać na własny rachunek.

W tamtych złotych czasach praktycznie każdy pomysł na biznes okazywał się strzałem w dziesiątkę. Ten, kto zdążył szybko zarobić mógł jeszcze dodatkowo pomnożyć swój majątek wielokrotnie. Wszystko dzięki temu, że gospodarka zaczęła zmieniać się błyskawicznie i nastąpił proces prywatyzacji państwowych przedsiębiorstw. Stosunkowo łatwo można było nabyć i przejąć na prywatny użytek państwowe spółki. Również tereny po spółkach państwowych wyprzedawane były za niewielkie pieniądze. Dlatego naprawdę wystarczyło pomyśleć, nie bać się i zaryzykować ale także znaleźć pomysł na siebie. Na samych prywatyzacjach można było zarobić prawdziwe kokosy. I właśnie w tamtych nie najtrudniejszych czasach dorobili się swoich majątków dzisiejsi najbogatsi Polacy. Robienie biznesu wtedy a dzisiaj to zupełnie dwie różne rzeczy. Wtedy wszystko działo się błyskawicznie. Dzisiaj każda firma przemyśli swój ruch kilka razy zanim w końcu zrobi jakieś posunięcie czy zanim podejmie jakąś decyzję.