Strona główna Ciekawostki Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

0
Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

wieliczka-mine-1182298_1280Dzień 18. kwietnia jest Międzynarodowym Dniem Ochrony Zabytków od 1983 roku. Na całym świecie odbywają się imprezy kulturalne i prezentowane są obiekty o najważniejszym dla całej ludzkości znaczeniu. Wyróżnienie zostają ludzie, którzy swoją działalnością przyczyniają się do upowszechnienia wiedzy historycznej.

Na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO znajdują się również zabytki polskie:

Kopalnia soli w Wieliczce i Bochni były częściami krakowskich żup, które działały od XIII wieku do XVIII wieku. W 1996 roku zaprzestano wydobywanie soli, a sama kopalnia uznana została za jeden z polskich cudów. Dwadzieścia trzy komory, znajdujące się na trasie turystycznej kopalni „Wieliczka” stanowią światową atrakcje turystyczną.

Na głębokości 135 metrów znajduje się Muzeum Żup Krakowskich. W 14. komorach wyeksponowano narzędzia górnicze i pamiątki, dotyczące historii kopalni i Krakowa.

Stare Miasto w Krakowie, wpisane na listy UNESCO, to najstarsza część miasta, otoczona Plantami. W centralnej części znajduje się Rynek z Sukiennicami i kościołem Mariackim. Stad niedaleko na Wawel oraz do Kazimierza i Stradomia. Turyści chętnie odwiedzają pozostałości murów obronnych, Barbakan i Bramę Floriańską.

Zamek w Malborku jest gotycką budowlą warowną, otoczoną fosą i zbudowaną w całości z cegły. W rejestrze zabytków znalazł się w 1949 roku, a na listy UNESCO trafił w 1997 roku. Obecnie mieści się w nim Muzeum Zamkowe. Turyści oprowadzani są po wszystkich dostępnych częściach zamku w towarzystwie przewodnika. Samo zwiedzanie zajmuje ponad trzy godziny. Dostępne są wystawy stałe oraz czasowe, związane z historią samego zamku, jak i regionu. Każdego roku odbywa się inscenizacja zdobycia Malborka przez siły polsko-litewskie.

Zamość posiada zabudowę unikalną pod względem architektonicznym. Stare Miasto nazywane jest Padwą północy i miastem arkad. Turyści, zwiedzający miasto, mogą poczuć niezwykłą renesansową atmosferę.

Toruń, jedno z pierwszych miast Polski oraz miejsce urodzenia Mikołaja Kopernika. Turyści odwiedzają najczęściej Stare Miasto oraz miejsca związane z wielkim astronomem. Uwagę przyciąga założony w XVI wieku uniwersytet oraz słynne toruńskie pierniki.