Strona główna Historia najnowsza Najbardziej znane bitwy

Najbardziej znane bitwy

0
Najbardziej znane bitwy

789,poczatek-walk-o-wal-pomorski,1,1346092210Każda wojna niesie ze sobą krzywdę, żal i smutek. Wszystko to pojawia się w wyniku bitew, potyczek i innych działań wojennych, które niosą śmierć i zniszczenie. Do dziś wszyscy znają i pamiętają najbardziej wyniszczające bitwy wielkich wojen. Od wieków pamiętamy o wielkich bitwach. Jest to o tyle istotne, że w trakcie ostatnich 55 stuleci na świecie wybuchały trzy wojny rocznie.

Już w starożytności miały miejsce bitwy, które do dziś są ujmowane w plan nauki szkolnej. Starożytność przyniosła takie bitwy jak bitwa pod Maratonem, która miała na celu powstrzymanie ekspansji Persów na Grecję. Do dziś wszyscy znają przebieg tej bitwy, która zakończyła się zwycięstwem Greków, a o zwycięstwie poinformował Filippides, który przebiegł około 40 km i zmarł z wycieńczenia. Następna sławna bitwa to bitwa pod Gaugamelą, gdzie starły się wojska Aleksandra Macedońskiego z Dariuszem III królem perskim. W wyniku tego starcia Macedończycy stracili kilka setek wojowników, gdzie straty Persów liczono w tysiącach. Z kolei bitwa w lesie Teutoburskim miała powstrzymać ekspansję Rzymu w Germanii. Ważna była również bitwa na Polach Katalaunijskich między cesarstwem rzymskim a Hunami zakończone zwycięstwem Rzymu.

Kolejne przełomowe bitwy to bitwa pod Hastings, która pozwoliła Normanom rządzić Anglią. Kolejna znana bitwa to bitwa pod Poitiers, która z kolei powstrzymała ekspansję Kalifatu Arabskiego na Europę. Ważna była także klęska Wielkiej Armady w 1588 roku, która ukończyła hiszpańską hegemonię na morzach.

Z innych ważnych bitew powinno się wymienić bitwę pod Połtawą w 1709 roku, która zakończyła potęgę szwedzką i pozwoliła Rosji przejąć inicjatywę. Bitwa pod Saratogą potwierdziła niepodległość Stanów Zjednoczonych w wojnie z Wielką Brytanią.

Ważną bitwą dla narodów europejskich była bitwa pod Waterloo, która sprawiła, że armia francuska przestała istnieć, a Napoleon musiał abdykować.

Z kolei bitwą, gdzie spotkały się niemal wszystkie narody Europy to bitwa pod Lipskiem, gdzie w armii Napoleona walczyli Polacy, Saksończycy, Włosi, Belgowie, Holendrzy i Niemcy Związku Reńskiego. Była to bitwa w trakcie której udział wzięło ponad pół miliona żołnierzy, a zginęło w niej około 40-50 tysięcy po stronie Napoleona i około 50-70 tysięcy po stronie koalicji. Natomiast bitwa pod Sedanem zakończyła się kapitulacją cesarza i armii francuskiej. Bitwa ta została określona jako decydująca o losach świata. Nie można zapomnieć o bitwie warszawskiej, określanej jako cud nad Wisłą, która zatrzymała ekspansję bolszewicką na Polskę i Europę.